Atrakcje turystyczne z noclegami w Krokowej

Jeśli zastanawiasz się, gdzie w tym roku wybrać się na kilkudniowy wypoczynek, dobrym pomysłem będzie zwiedzanie Zamku w Krokowej. Jest to świetny sposób na spędzenie czasu również z rodziną, niezależnie od tego, jaka jest obecnie pora roku. W samej miejscowości jest baza noclegowa (kliknij -> Meteor), która oferuje atrakcyjne i niedrogie noclegi.

Krokowa to wieś ze statusem gminy, położona w powiecie puckim. W zamku znajduje się muzeum z salami wystawowymi, hotel oraz restauracja. Znajdziemy tam salę imienia Stefana Żeromskiego, urządzoną w stylu typowym dla mieszczaństwa gdańskiego, z meblami z drugiej połowy XIX wieku. W sali imienia Wejhera znajdują się eksponaty srebrne, ceramiczne i dzieła malarskie. W sali imienia Sobieskiego są natomiast organizowane czasowe wystawy. W zamku jest też restauracja, która oferuje znakomite potrawy z dziczyzny. Po zwiedzaniu zamku można się udać na spacer po zamkowym parku. Pierwszym właścicielem posiadłości, na której wybudowano zamek był według zapisów historycznych chorąży Mestko. Natomiast według legendy opowiadanej z pokolenia na pokolenie był nim Gniewomir, który został jej właścicielem w dość ciekawy sposób. Był on wnukiem rycerza krzyżackiego, który przybył z dalekiej Frankonii i osiedlił się na tutejszej ziemi. Gniewomir zapragnął mieć ziemie na własność i zwrócił się do księcia kaszubskiego Mestwina II z prośbą, o nadanie praw ziemskich. Książę zgodził się podarować Gniewomirowi tyle ziemi, ile zdoła on obejść od rana do nocy. W ten sposób stał się właścicielem ziemskim, uzyskał przydomek Krokowski, a ziemię, na której w przyszłości zbudowano zamek nazwano Krokową. Na przełomie XIV i XV wieku wzniesiono tu pierwszy zamek, który wraz z otaczającą fosą i wałem z ziemi pełnił funkcję obronną. Kolejne pokolenia rodziny modernizowały go i ulepszały. Największy wkład w rozbudowę wniosła hrabina Luiza von Krockow, która założyła piękny ogród włoski z urokliwymi alejkami, pięknymi fontannami, wieloma jaskiniami i rzeźbami. Rodzina utraciła prawo do ziem po 1945 roku – przeszły one na Skarb Państwa. Obecnym właścicielem zamku jest fundacja założona przez Albrechta von Krockow, która powstała, by przywrócić posiadłości dawną świetność. Zamek został pięknie odremontowany, wykończony i przywrócony do użytku dla zwiedzających go turystów z całego świata.