Fundacja w Krzyżowej – ku szlachetnym osobom

Być może jeszcze nie odkryłeś w Polsce wielu miejsc, które kuszą tajemnicą i nieznanym. Jedną z takich miejscowości jest wieś położona w województwie dolnośląskim w okolicach Świdnicy. Na terenach południowego skraju Równiny Świdnickiej, mieszkała kiedyś rodzina, która mogła zmienić losy świata. Właściciele majątku są uznawani za nielicznych Niemców, którzy nie poddali się presji NSDAP oraz szaleństwu ogarniającemu Europę.

Nad rzeką Piławą znajduje się Krzyżowa, a w niej neobarokowy zespół pałacowy. Wieś posiada w swojej ofercie kulturalnej liczne pomniki historii. Przyjeżdża tu wiele osób, po to by zwiedzić okolice, które obfitują w zielone tereny. Nocowanie w regionie Żywieckim to nie lada atrakcja. Krzyżowa ma do zaoferowania liczne pokoje, kwatery i innego typu noclegi. Obok budynków, gdzie właściciele gościli najbardziej znane osoby ze świata polityki i sztuki, znajdują się też zabudowania gospodarcze oraz park z pierwszego ćwierćwiecza XVIII wieku. Gród wielokrotnie poddawano przebudowom, aby osiągnął swój dzisiejszy wygląd w 1998 roku. I właśnie od 11 czerwca 1998 budynek wraz z terenem został przekazany "Fundacji Krzyżowej", aby mógł w nim powstać Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży. Należy do fundacji promującej międzynarodowe spotkania, wymianę młodzieżową z różnych krajów, a także popularyzuję dziedzictwa Kręgu z Krzyżowej.

Organizację założono w 1990 roku po upadku polskiego komunizmu i rok po zburzeniu Muru Berlińskiego. Organizatorami byli Niemcy, Polacy, ale także Holendrzy i Amerykanie, których celem było przypominanie o Kręgu z Krzyżowej i jego dorobku. Warto nadmienić, że 12 listopada 1989 odbyła się tu Msza Pojednania (w trakcie przekazania znaku pokoju szefowie rządów Polski i Niemiec objęli się, co miało oznaczać pogodzenie krajów oraz początek nowego rozdziału we współpracy między nimi), w której uczestniczyli polski premier Tadeusz Mazowiecki i ówczesny kanclerz Niemiec Helmut Kohl. Niegdyś w Krzyżowej odbywały się debaty o tym jak uzdrowić Europę z plagi faszyzmu. Konspiracyjne rozmowy nie mogły wyjść poza mury majątku, jednak właściciele i ich goście snuli marzenia o Niemcach oraz świecie wolnym od okrucieństwa gestapo i Hitlera. Po wywalczeniu wolności za pomocą wielu łez i krwi ludzie do dzisiaj pamiętają, że nie wszyscy germanie pragnęli zdominować świat za pomocą wojny, śmierci i zła. Fundacja powstała po to, aby upamiętnić szlachetne osoby oraz ich czyny, a także przypominać ludzkości, że zło zawsze przegrywa, nawet jeżeli na to nie wygląda.