Ryn na ukojenie zszarganych nerwów

Miasteczko Ryn to jeden z najpiękniejszych zakątków Krainy Wielkich Jezior [na witrynie PWN]. Pagórkowaty krajobraz okala dwa wielkie jeziora, pomiędzy którymi położony jest Ryn. Znajduje się nad Jeziorem Ryńskim. Obecny tam port jest częścią Żeglugi Morskiej. Dzięki czemu turyści mogą dostać się w niemal każdy zakątek Wielkich Jezior Mazurskich.

Pierwsze wzmianki o Rynie pochodzą z końca XIV wieku. Właśnie wtedy władający tym terenem Krzyżacy zdecydowali się na budowę zamku. Jest to jeden spośród najpiękniejszych pokrzyżackich zamków. Legenda głosi, że Krzyżacy przybyli na ten teren zamieszkiwali wcześniej Niemcy, dokładnie obszar nad rzeką Ren. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie od nazwy rzeki wzięła się polska nazwa Ryn. Ciekawostkę stanowi fakt, że Krzyżacy na terenie miasteczka próbowali również uprawiać winorośl. Świadczy o tym tarasowa zabudowa terenu. Od 2006 roku w odrestaurowanym zamku funkcjonuje hotel i restauracja. Udostępniany jest turystom do zwiedzania.

O wielokulturowości miasteczka świadczy również stary cmentarz ewangelicki. Koniecznie należy obejrzeć wieże ciśnień z końca XIX wieku. Miasteczko posiada wyjątkowo malownicza panoramę. Górujący nad miasteczkiem zamek został zbudowany nad Jeziorem Ołów. Zapaleni wędkarze mogą złowić tu okazy okonia, węgorza, sielawy czy płoci. Latem w amfiteatrze położonym przy brzegu organizowane są liczne imprezy kulturalne. Jezioro Ołów łączy się z Jeziorem Ryńskim podziemnym kanałem, również wybudowanym przez krzyżaków. Okolice wybrzeża Ryńskiego są świetnie zagospodarowane.
Zainteresowanych tym obszarem odsyłamy do naszego postu który dotyczył Jeziora Wigry [na witrynie Bloga].

Noclegi oferowane są w standardzie ekonomicznym, jak również luksusowym. We wspomnianym już wcześniej starym pokrzyżackim zamku funkcjonuje kilku gwiazdkowy hotel. Nie brak tu też tanich kwater prywatnych. Szeroką ofertę noclegów znajdziemy w gospodarstwach agroturystycznych, często połączonych  z możliwością nauki jazdy konnej. Baza noclegowa [na witrynie Meteora] daje całkiem spory wybór. W szczycie sezonu w Rynie może być dość tłoczno. Dzięki inwestycjom poczynionym w infrastrukturę turystyczną Ryn cieszy się coraz większym powodzeniem. Jedną z nowszych prac było stworzenie ścieżki spacerowo-rekreacyjnej wokół Jeziora Ołów. Na trasie można mijać drewniany pomost widokowy, z którego roztacza się przepiękny widok na falującą wodę. Ryn bez wątpienia jest miejscem dobrym na ukojenie zszarganych nerwów. Nieśpieszny rytm życia małego miasteczka pozwoli zapomnieć o codziennej bieganinie.

5 thoughts on “Ryn na ukojenie zszarganych nerwów

  1. Lubię takie spokojne miejscowości jak Ryn – cisza, świeże powietrze, brak tłumów i można znaleźć przytulne noclegi

  2. @Lidka ja właśnie wróciłam i muszę Ci powiedzieć, że to raj na ziemi. Rezerwuj noclegi i jedź, bo Ryn jest piękny!

  3. Nocleg w Rynie w tak malowniczych okolicznościach to jest dopiero wypoczynek, sama bym się chętnie na tydzień wybrała do Rynu

  4. Ryn jest super, zgadzam się z @Grażką – nic tylko szukać noclegu i zwiedzać, można tam naprawdę wypocząć :)

  5. Spokój i cisza w tym Rynie – naprawdę miejsce w którym można się wyciszyć. ja miałam w zeszłym roku noclegi w tej okolicy i byłam bardzo zadowolona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *