Sto lat żeglarstwa na Wigrach w Puszczy Augustowskiej

Jezioro Wigry rozlewa swe wody na północnym krańcu Puszczy Augustowskiej. Jest to jedno z większych i głębszych polskich jezior. I jak cała puszcza, ma unikatowy charakter w skali kraju i Europy. Znajduje się w zasięgu Wigierskiego Parku Narodowego (więcej na stronie Wikipedii), który powstał żeby chronić dziką przyrodę jeziora i jego najbliższych okolic. Jednak ochrona przyrody nie przeszkadza, żeby Wigry były mekką żeglarzy i to od przeszło stu lat.

Liczne stanice i nadbrzeżne pola kempingowe zachęcają do przybicia i zorganizowania sobie noclegu (wybierz w bazie noclegów Meteor). Cały teren to zresztą raj dla wodniaków, większość infrastruktury powstała właśnie z myślą o nich. Tutejsze oferty noclegowe są wręcz przystosowane do potrzeb żeglarzy.

Puszcza Augustowska to nieprzebrane połacie dziewiczych jezior, mniejszych i większych. Wiele z nich daje możliwość uprawiania żeglarstwa, jednak to Wigry najbardziej działają na wyobraźnię miłośników żagli. Z racji swojej wielkości i bardzo urozmaiconej linii brzegowej, każdy żeglarz, niezależnie od doświadczenia znajdzie tutaj coś dla siebie. Jezioro jest głębokie i dno w brzegowej części opada dość szybko i stromo, więc nie ma tutaj mielizn, które utrudniałyby nawigacje.

Jako że Wigry leżą wewnątrz parku narodowego, to na całym akwenie obowiązuje strefa ciszy, zabronione jest więc używanie napędu silnikowego. Dzięki temu, nie musimy martwić się o spokój, o który czasami trudno na jeziorach dostępnych dla motorowodniaków. Jednak mimo rygorystycznych parkowych przepisów, wyznaczono tutaj wiele kotwicowisk z dala od cywilizacji, co w połączeniu z miejscami przeznaczonymi do biwakowania, pozwoli nam spędzić noc na odludziu, nie narażając się przy okazji na mandat ze strony strażników.

Wody jeziora są krystalicznie czyste, bowiem Wigry uchodzą za jedno z czystszych jezior w Polsce. Do tego piaszczyste dno dopełnia idealne warunki do kąpieli. Jedynie chłodna woda może zniechęcić bardziej delikatne osoby do skorzystania z takiej ochłody. Wiatry są typowe dla regionu i wieją głównie ze wschodu. Jednak potrafią zaskoczyć, głównie ze względu na liczne nierówności linii brzegowej. Dlatego mniej wprawni muszą pilnie słuchać prognoz i obserwować wodę.

Stuletnia historia żeglarstwa na tym terenie nie powinna nikogo dziwić. Piękno Puszczy Augustowskiej, krystalicznie czysta woda i dobrze zorganizowane atrakcje, nie zawiodą oczekiwań żadnego miłośnika żeglarstwa, który tutaj zawita.