Wieliczka – warto tu przyjechać

W południowej Małopolsce, w odległości około 10 km na południowy wschód od Krakowa, na Wysoczyźnie Wielicko-Gdowskiej położone jest miasto Wieliczka, znane przede wszystkim ze względu na unikalną w skali światowej podziemną trasę turystyczną Kopalni Soli. Miasto położone jest na wysokości około 350 m.n.p.m., otoczone jest pogórzem, liczy około 20 tysięcy mieszkańców. Nazwa miasta wywodzi się od soli, łacińska nazwa brzmiała: Magnum Sal, czyli Wielka Sól, od czego powstał przymiotnik wielicka sól. Natomiast pierwsza nazwa miasta Wieliczka pojawiła się w 1125 roku.

Kopalnia Soli w Wieliczce stanowi cel niemal każdej wycieczki, która decyduje się odwiedzić pobliski Kraków, a szeroka baza noclegowa Wieliczki zachęca, by zwiedzanie atrakcji wpisanej na listę UNESCO połączyć z kilkudniowym pobytem w samym mieście. Dogodny dojazd do Wieliczki zapewnia nie tylko sieć komunikacji autobusowej pobliskiego Krakowa (kursuje linia podmiejska nr 304, łącząca Wieliczkę z centrum miasta Krakowa – kursująca z Dworca Głównego Zachód), ale także linia kolejowa czy liczne busy kursujące z Krakowa do Wieliczki. Noclegi w Wieliczce to szeroko dostępna oferta kierowana do turystów – liczne hotele, pensjonaty, kwatery prywatne. Zapewnią nie tylko możliwość odpoczynku po całodziennym zwiedzaniu ale stanowią doskonałą bazę, by zwiedzić oprócz Wieliczki pobliski Kraków czy udać się do Bochni (kolejna kopalnia soli), Niepołomic lub poznać pobliskie miejscowości wokół Wieliczki, gdzie czekają na nas różne pamiątki dziedzictwa np. drewniane kościoły na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej, zamki, dwory.

Wieliczka, to miasto związane z wydobywaniem soli. Na tym terenie sól warzono już około 3,5 tysiąca lat p.n.e. Z tego okresu pochodzą pierwsze urządzenia warzelnicze odkryte tutaj. Początkowo sól warzono z solanki. Kopalnia soli z XIII wieku, a także Zamek Żupny i wielicki rynek – to główne cele zwiedzania niemal każdej wycieczki. Warto zobaczyć też drewniany kościół św. Sebastiana z 1582 roku, w którym zgromadzono cenne obrazy z XVI wieku. Wieliczka to nie tylko zabytki budownictwa górniczego; to miasto uzdrowisko (w kopalni jest sanatorium), a także miasto idealne na pobyt połączony ze zwiedzaniem, bowiem noclegi w Wieliczce są konkurencją dla aglomeracji krakowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *