Zabytki, kultura i historia Czaplinka

Czaplinek to miejscowość na Pojezierzu Drawskim, znana przede wszystkim z Jeziora Drawsko. Oprócz wypoczynku nad wodą, warto tu przyjechać by zwiedzić piękne, zabytkowe miejsca i budynki w mieście. Turystyce sprzyja rozwinięta baza noclegowa (meteor-turystyka.pl/noclegi,czaplinek,0.html) i rozrywkowa, a noclegi bardzo łatwo można zarezerwować wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło: noclegi Czaplinek.

Zabytki sakralne

Najstarszym kościołem w Czaplinku jest kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Trójcy. Jest to budowla wzniesiona najprawdopodobniej w XIV. Świątynia znajduje się na wzgórzu Kazimierzowskim, w miejscu gdzie stał niegdyś drewniany zamek templariuszy i joannitów. Kościół zbudowany został w stylu romańskim z gotyckim wnętrzem. Trochę młodszą budowlą jest kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, znajdujący się we wschodniej stronie rynku. Jest to budynek zbudowany w latach 1829 – 1830 na planie krzyża, w stylu neoromańskim i klasycystycznym. Wewnątrz kościoła na jednej z dwóch ocalałych empor znajdują się organy neogotyckie.

Zabytki dworskie i pałacowe

W okolicach Czaplinka znajduje się wiele ciekawych zamkowych i pałacowych budowli. Zamek Drahim w Starym Drawsku to ruiny starego zamku joannitów, wybudowanego w latach 1360 – 1366. Obecnie na zamku znajduje się wystawa historycznego uzbrojenia oraz rekonstrukcje średniowiecznej zagrody. W okresie letnim odbywa się tu cykl imprez związanych z regionalną historią i kulturą. W Siemczynie znajduje się największy pałac w okolicach Czaplinka. Zbudowany został w latach 1722 – 1728 w stylu barokowym, a następnie przebudowany i powiększony. Zlokalizowany jest w dużym parku powstałym w XVIII wieku. Pałac dostępny jest do zwiedzania oraz znajdują się w nim pokoje do wynajęcia.

Skansen

Do najciekawszych atrakcji w Czaplinku należy skansen Sławogród. Jest to drewniany skansen wybudowany na wzór średniowiecznej osady. Znajduje się tu rekonstrukcja starej chaty wraz z wyposażeniem, a także kuźnia, gdzie można się zapoznać z rzemiosłem kowalskim. W świątyni natomiast można poznać religię i obrzędy przodków. Na terenie skansenu znajduje się zagroda z kozami i owcami, których obecność bardzo cieszy dzieci. Odbywają się tu również różne turnieje i zabawy podczas których można nauczyć się piec chleb, chodzić na szczudłach, rzucać oszczepem, strzelać z łuku oraz walczyć mieczem.